Wszystkie stolice Polski – dawniej i dzisiaj

Chyba każde dziecko doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jaka jest aktualnie stolica Polski. Oczy wszystkich wędrują od razu w kierunku Warszawy, która już od 1948 pełni z dumą tą rolę. Trzeba przyznać, że Warszawa to miasto imponujące – m.in. z tego względu, że ma ogromną powierzchnię, a na dodatek mieszka tam ogromna ilość osób. Jednak przed Warszawą było kilka innych miast, które nosiły miano polskiej stolicy. Wszystkie stolice Polski znajdowały się w dobrych punktach komunikacyjnych.

Wszystkie stolice Polski

Najdłużej stolicą był Kraków – prawie 700 lat. Gniezno pełniło tę rolę przez około 100 lat, podobnie jak Warszawa. Płock był stolicą przez 60 lat, a Poznań przez 6 lat. Jeśli macie słabą pamięć, zapamiętajcie trzy główne stolice: Gniezno, Kraków i Warszawę. Jeśli wasza pamięć jest lepsza, zapamiętajcie pięć miast: Gniezno, Kraków, Płock, Poznań i Warszawę.

wszystkie stolice polski

Stolice Polski po kolei

Na lekcjach historii w szkole podstawowej dzieci będą uczyły się o tym, jakie stolice Polski po kolei występowały Aczkolwiek, rodzice również mogą wykazać się w tej kwestii swoją wiedzą. Jak wiadomo, za czasów Mieszka I, stolicą było Gniezno. Jednak nadszedł taki okres, że Polska w dużej mierze została zniszczona, w tym również Gniezno. Kazimierz Odnowiciel uznał, że czas na to, aby stolica została przeniesiona do Krakowa. Warto nadmienić, że wpływ miała na to małżonka Kazimierza, która nie chciała mieszkać w zniszczonej stolicy. Wolała Kraków, który od tej pory był miastem numer jeden w Polsce. Dzieje losu sprawiły, że następnym miastem na liście stał się Płock, który stolicą był w latach 1079-1138. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że płocki epizod jest równie ważny w polskiej historii.

Przeczytaj również:  Epoki literackie: Podróż przez dzieje literatury w Polsce i na świecie

Wszystkie stolice Polski po kolei

Potem znowu przyszedł czas na Kraków. Jednak koleje losu sprawiły, że swego czasu stolica Polski została przeniesiona do Poznania. Dlaczego? Warto zagłębić się dokładnie w historię – z położeniem nacisku na panowanie Przemysła II. Potem była Warszawa i ponownie Kraków. Ciężko wymienić wszystkie stolice Polski po kolei, nie omawiając przy tym tego, co w poszczególnych okresach działo się w kraju. Bo to właśnie pewne ważne wydarzenia sprawiły, że działo się tak, a nie inaczej. Na tyle, że w dniach pomiędzy 7.11 a 11.11.1918 roku, stolica na kilka dni przeniosła się do Lublina. Na szczęście, już od wielu lat miano stolicy pozostaje w rękach Warszawy. I niech tak będzie już na zawsze, aby każdy był w stanie powiedzieć, gdzie aktualnie znajduje się najważniejsze miasto w Polsce.

Joanna Niedźwiedzka
Joanna Niedźwiedzka

Zawsze wierzyłam, że historia to nie tylko daty i fakty, ale przede wszystkim niesamowite opowieści, które mogą inspirować, uczyć i bawić. Moim celem jest przedstawienie przeszłości w sposób prosty i angażujący, aby każde dziecko mogło z radością odkrywać świat dawnych czasów. Prywatnie jestem mamą i uwielbiam tworzyć treści, które łączą naukę z zabawą. Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś, co zachwyci zarówno Ciebie, jak i Twoje dziecko!

Artykuły: 105