Chyba każde dziecko doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jaka jest aktualnie stolica Polski. Oczy wszystkich wędrują od razu w kierunku Warszawy, która już od 1948 pełni z dumą tą rolę. Trzeba przyznać, że Warszawa to miasto imponujące – m.in. z tego względu, że ma ogromną powierzchnię, a na dodatek mieszka tam ogromna ilość osób. Jednak przed Warszawą było kilka innych miast, które nosiły miano polskiej stolicy. Wszystkie stolice Polski znajdowały się w dobrych punktach komunikacyjnych.
Wszystkie stolice Polski: Gniezno pełniło rolę stolicy blisko 100 lat. Warszawa również około 100 lat. Płock był stolicą przez 60 lat, a Poznań przez 6 lat. Wystarczy zapamiętać najważniejsze trzy stolice: Gniezno, Kraków i Warszawę.
Stolice Polski po kolei
Na lekcjach historii w szkole podstawowej dzieci będą uczyły się o tym, jakie stolice Polski po kolei występowały Aczkolwiek, rodzice również mogą wykazać się w tej kwestii swoją wiedzą. Jak wiadomo, za czasów Mieszka I, stolicą było Gniezno. Jednak nadszedł taki okres, że Polska w dużej mierze została zniszczona, w tym również Gniezno. Kazimierz Odnowiciel uznał, że czas na to, aby stolica została przeniesiona do Krakowa. Warto nadmienić, że wpływ miała na to małżonka Kazimierza, która nie chciała mieszkać w zniszczonej stolicy. Wolała Kraków, który od tej pory był miastem numer jeden w Polsce. Dzieje losu sprawiły, że następnym miastem na liście stał się Płock, który stolicą był w latach 1079-1138. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że płocki epizod jest równie ważny w polskiej historii.
Wszystkie stolice Polski po kolei
Potem znowu przyszedł czas na Kraków. Jednak koleje losu sprawiły, że swego czasu stolica Polski została przeniesiona do Poznania. Dlaczego? Warto zagłębić się dokładnie w historię – z położeniem nacisku na panowanie Przemysła II. Potem była Warszawa i ponownie Kraków. Ciężko wymienić wszystkie stolice Polski po kolei, nie omawiając przy tym tego, co w poszczególnych okresach działo się w kraju. Bo to właśnie pewne ważne wydarzenia sprawiły, że działo się tak, a nie inaczej. Na tyle, że w dniach pomiędzy 7.11 a 11.11.1918 roku, stolica na kilka dni przeniosła się do Lublina. Na szczęście, już od wielu lat miano stolicy pozostaje w rękach Warszawy. I niech tak będzie już na zawsze, aby każdy był w stanie powiedzieć, gdzie aktualnie znajduje się najważniejsze miasto w Polsce.